Az állcsont természetes sorvadása, amely gyakran fogvesztés vagy hosszabb foghiány miatt alakul ki, megnehezíti az implantátumok beültetését. Ekkor a csontpótlás jelenthet megoldást. Ahhoz, hogy a páciens felelős döntést tudjon hozni, nem elég a beavatkozás menetéről tájékoztatni, hanem a lehetséges kockázatokkal is tisztában kell lennie.
Csontpótlás utáni duzzanat gyakran jelentkezik az érintett területen. Bár a csontpótlás rutinszerű beavatkozásnak számít, mint minden sebészeti eljárás, ez is magában hordoz néhány kockázatot és mellékhatást. Az egyik leggyakoribb mellékhatás a duzzanat, amely a beavatkozást követő napokban alakulhat ki. Ez természetes reakció a beavatkozásra, mivel a szervezet így reagál a szöveti sérülésre. A duzzanat általában 2-3 napon belül a csúcsára ér, majd fokozatosan csökken, és körülbelül egy hét alatt elmúlik. A jeges borogatás segíthet a duzzanat csökkentésében és enyhítheti az esetleges fájdalmat. A fogorvos utasítására gyulladáscsökkentő gyógyszerek is alkalmazhatók.
Az érzéstelenítés hatásának elmúlásával enyhe vagy közepes fájdalom jelentkezhet, amelyet fájdalomcsillapítók segíthetnek enyhíteni. Bár ritka, előfordulhat, hogy a szervezet nem fogadja el a beültetett csontpótló anyagot, ami kilökődéshez vezethet. Ez leginkább az idegen (allogén vagy xenogén) anyagoknál fordulhat elő, de megfelelő előkészítéssel és utókezeléssel minimalizálható ennek esélye. Néhány esetben, főleg, ha a páciens csontképződési folyamata lassú vagy gyenge, előfordulhat, hogy a csontpótlás nem hoz elegendő csontmennyiséget az implantátum beültetéséhez. Ilyen esetekben további csontpótlásra lehet szükség, vagy más alternatív megoldás válhat szükségessé. A csontpótlás utáni fertőzés ritka, de lehetséges komplikáció, mely leggyakrabban akkor alakul ki, ha a szájhigiénia nem megfelelő.